دکتر فرحناز فاطمی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


اطلاعیه تقییر ادرس مطب

نکاتی در مورد لیزر مو

نکاتی راجع به از بین بردن موها با لیزر
در مورد از بین بردن موهای ناخواسته با لیزر در سایت های مختلف مطالب زیادی وجود دارد، امادر اینجا به سوالات و ابهاماتی که در این مورد هست و مرتبا بیماران جویا می شوند می پردازیم.

- لیزر یک نور قوی و متمرکز می باشدکه به اصطلاح فتوترمولیزانتخابی ایجاد می کند یعنی به طور انتخابی جذب رنگدانه ی موها (ملانین) شده و باعث ایجاد حرارت و از بین رفتن سلولهای زایای فولیکول مو می گردد و به این صورت موها را از بین می برد بنابراین حتی درنواحی حساس زیربغل، ژنیتال و ... هیچ خطری برای بیمار وجود ندارد و با اینکه معمولا در حاملگی لیزر انجام نمی شود ولی حتی اگر روی شکم یک فرد باردار را هم لیزر کنیم هیچ خطری برای جنین وجود ندارد. خطرات لیزر مربوط به بخارات و دود ناشی از لیزر است که برای پزشک بسیار مضر می باشد و لذا لازم است تهویه کافی در اتاق لیزر برقرار باشد و پزشک و پرسنل که ساعتها در معرض این دودها و بخارات سمی هستند حتما از ماسک مناسب استفاده نمایند.خطر دیگر لیزر که بسیار جدی می باشد آن است که اگر نور لیزر وارد چشم شود می تواند باعث تخریب و آسیب شبکیه چشم و اختلالات بینایی گردد لذا لازمست هم پزشک و هم پرسنل و هم بیمار در حین کار دستگاه لیزر از عینک مناسب و سالم استفاده نمایند و استفاده از دستمال و چشم بند و ... برای پوشاندن چشم بیمار ابدا صحیح نمی باشد. و برای محافظت چشم بیمار بایستی از عینکهای مخصوص بیمار که استاندارد باشد استفاده گردد.

البته لیزر خطرات دیگری هم دارد که همگی برای پزشک و پرسنل مطرح است و در صورت عدم رعایت نکات ایمنی لیزر، اتفاق می افتند. برای کسب اطلاعات بیشتر به مبحث ایمنی لیزر مراجعه شود .در همین جا لازم است خاطر نشان شود که در نظر گرفتن نکات ایمنی لیزر برای حفظ جان پزشک ، پرسنل و بیمار ضروری است و مسائلی که امروزه شاهد آن هستیم که دستگاههای لیزر مستهلک و از رده خارج شده را از این مکان به مکان دیگر منتقل می کنند و اجاره می دهند و ... واقعا می تواند باعث تهدید جان بیمار و پرسنل گردد علاوه بر آنکه ، این نوع دستگاهها غالبا لیزر نبوده و اگرهم لیزر باشند با این اوصاف هرگز کارایی لازم را ندارند.

مسئله مهم دیگری که در مورد لیزر موها وجود دارد این است که چون لیزر مو جذب رنگدانه مو می شود :
1- هرموئی زائد یا غیر زائد در خانمها یا آقایان قابل از بین بردن است.
2- چه بیمار اختلال هورمونی داشته باشد یا نداشته باشد بهترین روش از بین بردن موهای ناخواسته لیزر است البته اگر بیمار اختلال هورمونی داشته باشد همزمان با لیزر بایستی تحت درمان قرار گیرد تا از ایجاد موهای ضخیم جدید جلوگیری شود .
3- لازمست هر خانمی که برای لیزر موهای زائد (نه موهای طبیعی زیر بغل، دست ،پا و ژنیتال و. . .) مراجعه می کند حتی اگر عادت ماهیانه منظم هم داشته باشد زیر نظر پزشک آزمایشات هورمونی لازم را انجام دهد.
4- چون لیزر مو جذب رنگدانه ملانین مو می شود فقط موهای مشکی توسط لیزر از بین می روند و هنوز لیزر موُثری برای موهای قهوه ای بلوند و سفید به بازار نیامده است. نکته مهم دیگر اینکه ممکن است مو از دید ما مشکی دیده شود اما واقعیت این باشد که موها قهوه ای تیره باشد و اشعه را خوب جذب نکند لذا اگر بیماری بعد از طی 4 جلسه لیزر هیچ کاهشی در تعداد موها مشاهده نکند بایستی درمان را قطع نماید.

در مورد بهترین زمان برای اقدام به لیزر موهای زائد نکات زیر لازم به ذکر است :
1- در مورد موهای بدن در نواحی مثل زیر بغل ، دست و پا و ژنیتال از همان سن بعد از بلوغ که این موها خشنونت کامل پیدا می کنند قابل لیزر هستند.
2- در مورد موهای زائد در خانم ها ( موهای خشن در صورت، وسط سینه، دور پستانها، زیر ناف، کشاله ران و ...) بهتر است زود و در سنین پایین و قبل از 18 سالگی اقدام به لیزر نشود چون هنوز موها تراکم و خشونت نهایی شان را پیدا نکرده اند و نیاز به جلسات بیشتر لیزر خواهد شد.
3- در مورد موهای زائد چون عواملی که باعث ایجاد موی زائد در یک خانم میشود( ژنتیکی یا هورمونی) ممکن است تا سنین یائسگی کمابیش ادامه داشته باشد لذا بعد از یک دوره لیزر ( بطور معمول 8 تا 10 جلسه ) که بیمار به نتایج دلخواه رسید ممکن است لازم باشد تا حدود سن یائسگی، هر 2-1 سال یک جلسه لیزر مو انجام شود تا موهایی که جدیدا در این مدت ایجاد میشود از بین برده شود .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی نرسیده به خیابان مهرداد جنب بانک قوامین بن بست پیمان پلاک494
تلفن : 6272880 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مشاوره اینترنتینکاتی در مورد بوتاکسصفحه اصلیبیوگرافینکاتی راجع به بوتاکسنکاتی در مورد پوستنکاتی در مورد لیزر موشامپوهای ضد ریزش موفاصله زمانی جلسات لیزرنکات ایمنی لیزر