دکتر فرحناز فاطمی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


اطلاعیه تقییر ادرس مطب

نکاتی در مورد بوتاکس

نکاتی راجع به بوتولونیم توکسین های موجود در ایران
همانطور که مستحضر هستید امروزه انواع مختلف بوتولونیم توکسین Aدر بازار ایران موجود می باشد که متاسفانه بعضی از آنها غیر استاندارد و حتی خطرناک می باشند. چند مورد از این توکسین ها مورد تائید وزارت بهداشت ایران میباشد اما در دنیا تنها سه نوع از این توکسین ها مورد تائید FDA آمریکا (که معتبرترین واحد نظارتی دنیا بر روی مواد غذایی و دارویی می باشد ) قرار گرفته است.

محصولات بوتولونیم توکسین A مورد تائید FDA :
1)
Botox
ساخت شرکت آلرگان در آمریکا که در سال 2002 مورد تائید FDA قرار گرفت اما در ایران در دسترس ما نیست (اشتباها کلا تمامی بوتولونیم توکسین های مصرفی را اصطلاحا بوتاکس می نامند که منظور بوتاکس آلرگان نیست و اصطلاحی گمراه کننده است.)

2) Dysport
ساخت کشورانگلیس است که در سال 2008 مورد تائید FDA قرار گرفت و علاوه بر کاربرد در زیبایی ، جنبه درمانی در بسیاری از رشته های پزشکی نیز دارد لذا از طریق هلال احمر وارد کشور شده و درایران دسترس می باشد.

3) Xeomin
ساخت کشور آلمان که در سال 2012 مورد تائید FDA قرار گرفته اما به تازگی وارد بازار ایران شده است.
با توجه به موجود بودن Dysport و Xeomin. از توکسین های مورد تائید FDA) به مقایسه ی این دو می پردازیم.

طبق مطالعات کلینیکی متعدد انجام شده این دو نوع Bont_A هر دو مؤثر و بی خطر می باشند اما Xeomin چند خصوصیت ویژه دارد :
1- خالصترین Bont_A موجود می باشد و فاقد پروتئین های اضافی که در Botox آلرگان وDysport وجود دارد می باشد.
2- از نظر تئوری چون فاقد پروتئین های اضافی می باشد خطر آلرژی و حساسیت در مورد این محصول تقریبا حذف شده البته بایستی یادآور شد که در مورد دو محصول دیگر یعنی Botox آلرگان وDysport هم تابحال مورد آلرژی و حساسیت شدید که منجر به تهدید جان بیمار شده باشد گزارش نگردیده است ( در صورتیکه تابحال موارد متعدد مرگ و میر در اثر مصرف سایر Bont_A های تائید نشده در دنیا گزارش شده است.)

3- یکی از مشکلاتی که در مورد Dysport وجود دارد این است که در 1تا 5 درصد افراد مصرف کننده، سیستم ایمنی بدن به تدریج بر علیه دارو آنتی بادی می سازد که البته هیچ خطری برای بیمار ایجاد نمی کند اما کم کم بیمار به دارو مقاوم شده و دیگر پاسخ نمی دهد . در مورد Xeomin به دلیل خالص بودن و عدم وجود پروتئین های اضافی این مسئله اتفاق نمی افتد.

4- مزیت دیگر Xeomin ، عدم احتیاج به زنجیره سرد می باشد و این دارو تا 2 سال در حرارت محیط بدون تغییر باقی می ماند که این مسئله بخصوص در کشور ما که گاها به زنجیره سرد حین حمل دارو توجه نمی شود ، از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.در خاتمه آنکه خوشبختانه ما در ایران دو محصول از سه محصول مورد تائید FDA را در دسترس داریم وغالب متخصصین پوست با هردو این محصولات کار می کنند اما برای هر بیمار با توجه به بعضی از نکات خاص ، یکی از آنها انتخاب می شود بطور مثال :

- شروع اثر دیسپورت بعد از 2-3 روز اما Xeomin بعد از -147 روز می باشد پس بیماری که جشن ، مسافرت و ... در پیش دارد و نیاز به تأثیر سریع دارو می باشد از دیسپورت استفاده می شود .

- دیسپورت تا 2-3 سانتی متر اطراف محل تزریق منتشر می گردد اما Xeomin فقط تا 1 سانتی متر. پس برای تزریق زیربغل و کف دست جهت درمان هیپر هیدروز، دیسپورت را انتخاب می کنیم که نقاط تزریق کمتر باشد و بیمار درد کمتری را متحمل گردد، اما برای تزریق در خطوط ریز بالای ابرو یا تزریقات قسمت میانی و تحتانی صورت Xeomin را انتخاب می کنیم که دارو به عضلات مجاور منتشر نگردد.

- ضمنا ادعا شده بیمارانی که کم کم به دیسپورت مقاوم شده اند ،بعضا به Xeomin پاسخ خواهند داد (البته لازم به ذکر است که در بیمارانی که بتدریج به دیسپورت (بوتولونیم توکسین A) مقاوم می شوند بهترین گزنیه استفاده از بوتولنیم توکسین B به نام Myoblock است که ساخت آمریکا بوده و در ایران موجود نمی باشد.)

- در مورد میزان تأثیر دارو و طول مدت اثر آنها تفاوتی بین این دو دارو وجود ند ارد .
- از نظر هزینه دارو ، فعلا Xeomin قیمت بالاتری دارد.
البته بهتراست انتخاب بین این دو دارو را به عهده پزشک معالج بگذاریم تا نتیجه بهتری دربرداشته باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی نرسیده به خیابان مهرداد جنب بانک قوامین بن بست پیمان پلاک494
تلفن : 6272880 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمشاوره اینترنتینکاتی در مورد بوتاکسبیوگرافینکاتی راجع به بوتاکسنکاتی در مورد پوستنکاتی در مورد لیزر موشامپوهای ضد ریزش موفاصله زمانی جلسات لیزرنکات ایمنی لیزر